Czy ciąża jest przeciwwskazaniem dla masażu kręgosłupa?
Chociaż dla zdecydowanej większości kobiet ciąża to wspaniały stan, potrafi mocno dać im w kość. Powiększający się brzuszek i rozwijające się w nim nowe życie to spore obciążenie dla organizmu mamy. Panie oczekujące maleństwa często narzekają na bóle pleców, obrzęki, problemy ze snem i inne dolegliwości, które mógłby załagodzić klasyczny masaż kręgosłupa. Czy jest on bezpieczny zarówno dla mamy, jak i maluszka?
Masaż w ciąży. Tak, ale…
Masaż dla kobiety w ciąży może okazać się zbawienny. Specjalista potrafi zredukować bóle mięśni i stawów oraz napięcie i stres związane z ciążą. Masaż poprawia krążenie krwi i limfy, co przekłada się na zmniejszenie obrzęków i opuchlizny. „Skutkiem ubocznym” lepszego krążenia i redukcji napięć jest z kolei bardziej wydajny sen przyszłej mamy, a także złagodzenie bólów głowy. Bardzo ważne jednak jest, by masaż wykonywał specjalista. Przyszłe mamy powinny zrezygnować z usługi w pierwszym trymestrze i ostatnim miesiącu ciąży, gdy dziecko potrzebuje najwięcej spokoju.
Przeciwwskazania do masażu
Każda mama musi pamiętać, że o możliwości korzystania z masaży powinien w pierwszej kolejności zadecydować lekarz prowadzący ciążę. Masaż kręgosłupa nie jest zalecany mamom, które borykają się z powikłaniami ciążowymi, stwierdzono u nich ryzyko przedwczesnego porodu, lub też wcześniej urodziły dziecko zbyt wcześnie. Przeciwwskazaniem jest też nadciśnienie spowodowane ciążą oraz stan przedrzucawkowy. Z masażu powinny zrezygnować również panie, którym mocno dokuczają mdłości lub bardzo silne bóle głowy. Lekarz może odradzać masaże kręgosłupa w ciąży również wtedy, gdy pacjentka boryka się z cukrzycą, chorobą serca lub tarczycy. Warto spytać lekarza, czy zamiast masażu kręgosłupa, dobrym pomysłem nie jest np. masaż samych kończyn, redukujący ich obrzęki.