Czy z zabiegów u masażysty mogą korzystać dzieci?
Zapewne wszyscy słyszeli o dobroczynnym wpływie masażu na zdrowie fizyczne i psychiczne dorosłych. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy na masaż mogą wysłać też dziecko. Zdecydowanie tak! Nawet lekarze polecają rodzicom wykonywanie delikatnego masażu noworodków już w 1. dniu ich życia. W przypadku maluszków ma on pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dziecka, ale też buduje głęboką więź między szkrabem a rodzicem. Warto dodać, że masaż w przypadku dziecka musi mieć inny, dostosowany do niego czas i ucisk na tkanki miękkie. Dlaczego warto wysyłać do masażysty starsze dzieci? Sprawdźmy!
Jaki cel ma masaż u dzieci?
Organizmy dzieci nie różnią się zbytnio od ciał dorosłych pod względem budowy – dzieciom i nastolatkom, podobnie jak nam, mogą doskwierać różnego rodzaju bóle, przykurcze i napięcia. Masaż ma na celu ich wyeliminowanie. Profesjonalny masażysta potrafi zniwelować problemy z zaburzeniami napięcia mięśniowego, uelastycznić tkanki powodujące przykurcze, skorygować patologie układu kostnego, a przede wszystkim pobudzić krążenie i pracę narządów wewnętrznych dziecka. Masaż ma również działanie relaksujące, rozluźniające i przeciwbólowe. Wizyty u masażysty sprzyjają więc utrzymywaniu odpowiedniego poziomu koncentracji przez dziecko i redukcji stresu, np. w okresie egzaminów. Do masażysty warto też wysyłać dzieci, które regularnie uprawiają sport. Specjalista zadba o to, by organizm rozwijał się prawidłowo i nie dopuści do powstawania patologii typowych dla danej dyscypliny.
Rodzaje masaży dla dzieci
Trudno jest jednoznacznie wskazać na najlepszy typ masażu dla dzieci. Zależy to od ich wieku, rozwoju, a nawet… cierpliwości. Z pewnością zawsze trafionym wyborem będzie masaż klasyczny i leczniczy, wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Salony masażu tajskiego, indyjskiego itp. często mają oferty dla dzieci w różnym wieku, jednak nie każdy tego typu masaż będzie dobrze wpływał na niektóre dziecięce schorzenia – przed zapisaniem szkraba na wizytę i tak warto skonsultować to z osobą wykonującą tradycyjny masaż leczniczy lub lekarzem pediatrą.