Jak wykonuje się zabieg krioterapii?
Krioterapia to zabieg rehabilitacyjny, który polega na leczeniu zimnem przy wykorzystaniu ciekłego azotu, dwutlenku węgla i powietrza. Zastosowanie bardzo niskich temperatur (poniżej –100°C) ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, likwiduje obrzęki, zmniejsza napięcie mięśni i poprawia nastrój. Zabiegi wykonuje się miejscowo lub schładza się całe ciało w kriokomorze.
Krioterapia – jak działa?
Niska temperatura powoduje nagłe zwężenie naczyń krwionośnych, co spowalnia przemianę materii i podnosi ciśnienie krwi. Następnie następuje rozszerzenie naczyń, wskutek czego krew znacznie szybciej krąży (nawet 4-krotnie), zwiększa się przemiana materii i szybciej usuwane są toksyny. Wpływa to pozytywnie na odżywienie tkanek i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Wzrasta też stężenie hormonów tj. kortyzol, adrenalina, testosteron i endorfiny — hormony szczęścia, które działają przeciwbólowo. Podnosi się odporność organizmu, tkanki szybciej się goją, a procesy zapalne zostają wyhamowane.
Na co działa krioterapia?
Krioterapia zalecana jest pacjentom przy następujących schorzeniach:
- ostre i przewlekłe choroby stawów i chrząstek stawowych,
- bóle kręgosłupa,
- stany zapalne tkanek miękkich (np. ścięgien),
- stany pourazowe (zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia czy naderwania),
- nerwobóle,
- choroby reumatyczne,
- zespół bolesnego barku,
- chorobami neurologicznymi (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane),
- oparzenia,
- cellulit.
Krioterapia – na czym polega?
W przypadku krioterapii miejscowej zabieg odbywa się przy pomocy maszyny z dyszą o zmiennej średnicy, przez którą wydobywa się para z ciekłego azotu. Rehabilitant utrzymuje dyszę w odległości ok. 15 cm od skóry, kierując ją na wybraną okolicę ciała np. na zwyrodniały staw czy stłuczony mięsień. Następnie przez kilka lub kilkanaście minut (max. 30 min.) okrężnymi ruchami, żeby nie doszło do odmrożenia, omiata chore miejsce. Po kilku sekundach pacjent odczuwa chłód, ale nie jest on nieprzyjemny. Zabieg zazwyczaj powtarza się 10-krotnie, aby uzyskać znaczącą poprawę.