Jakie są przyczyny wad postawy u dzieci?
Wada postawy to niefizjologiczna postawa ciała, która może powodować dalsze dolegliwości. Sylwetka dziecka zaczyna się kształtować już 3-4 miesiącu życia płodowego – wrodzone wady postawy mogą wiec wynikać z niedopilnowania przez mamę zdrowego trybu życia. Część wad jest spowodowanych nieprawidłowym porodem, lecz wiele dzieci nabywa je dopiero z wiekiem. Wady postawy mogą być wynikiem przebytych urazów, ale też nadwagi, siedzącego trybu życia czy źle dobieranego obuwia.
Z czego wynikają wady postawy u dzieci?
Chociaż wady postawy kojarzą się przede wszystkim z nieprawidłowościami w budowie kręgosłupa, na ich powstawanie mają wpływ także inne części ciała. Nieprawidłowa postawa może być wynikiem problemów z kończynami dolnymi, górnymi, klatką piersiową czy tułowiem. Zmiany sylwetki mogą być spowodowane osłabieniem lub rozciąganiem określonych grup mięśniowych, aparatu więzadłowego, ścięgien oraz układu kostnego. Nieleczone wady postawy prowadzą nie tylko do pojawienia się objawów bólowych kręgosłupa. Przyjmowanie przez dziecko nieprawidłowej pozycji przekłada się na ograniczenie ruchomości narządów wewnętrznych, co prowadzi m.in. do zaburzeń pracy jelit, zmniejszenia pojemności oddechowej płuc i małej tolerancji na wysiłek fizyczny. Rehabilitacja dzieci z wadami postawy jest kluczowa, aby cofnąć zmiany, zatrzymać je lub chociaż spowolnić.
Popularne wady postawy u dzieci
Wiele dzieci boryka się z wadami kręgosłupa. Są to tzw. plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe i skolioza. Wśród nieprawidłowości klatki piersiowej najczęściej spotykana jest tzw. kurza klatka oraz klatka lejkowata (nazywana też szewską). W obecnych czasach sporo maluchów wymaga rehabilitacji z powodu wad kończyn dolnych. Są to m.in. koślawość lub szpotawość kolan, płaskostopie i inne wady stóp: stopa płasko-koślawa, szpotawa i wydrążona. Rodzice muszą pamiętać, że nieleczone wady i odbiegająca od normy sylwetka wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne dziecka, ale może oddziaływać na pewność siebie i stanowić problem natury psychicznej.