Kiedy warto się zdecydować na drenaż limfatyczny?
Wśród wielu rodzajów masaży na szczególną uwagę zasługuje drenaż limfatyczny. Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym zadaniem jest pobudzenie krążenia limfy, ale też krwi. Drenaż limfatyczny powinien być wykonywane przez doświadczonego masażystę, dopiero po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu medycznego. Masaż wykonuje się seriami, jednak nie wolno robić tego zbyt często
Na co działa drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to stosunkowo delikatny masaż, który wspiera działanie układu immunologicznego. Spokojne, koliste, rozcierające i ugniatające ruchy mają dobroczynny wpływ na zredukowanie napięcia w mięśniach, stresu i ogólną poprawę samopoczucia. Pobudzenie krążenia krwi i limfy pomaga pozbyć się obrzęków, bólu, udrażnia węzły chłonne i poprawia transport wody i soli mineralnych w ciele. Drenaż limfatyczny wskazany jest osobom, które mają niską odporność immunologiczną, pacjentom z obrzękami (zwłaszcza „uczuciem ciężkich nóg”) i zastojami żylnymi lub limfatycznymi. To też dobry sposób na przyspieszanie rekonwalescencji po chorobie i lepsze rozprowadzanie leków w organizmie. Drenaż limfatyczny wykonywany jest też w salonach urody! Jest bardzo skuteczny w walce z cellulitem i rozstępami.
Czy każdy może zapisać się na drenaż limfatyczny?
Nie – najpierw należy skonsultować się ze specjalistą. Stwierdzi on, czy w przypadku danego pacjenta do masażu nie ma żadnych przeciwwskazań, a także ile zabiegów będzie dla niego optymalną terapią. Na drenaż nie powinny wybierać się kobiety w trakcie ciąży i miesiączki. Jest on też odradzany osobom ze schorzeniami dermatologicznymi, schorzeniami krwi, alergiami, żylakami i nowotworami. Przeciwwskazaniem jest też gruźlica.