Krioterapia jako zabieg przeciwobrzękowy
Obrzęki powstają na skutek zatrzymania się zbyt dużej ilości płynu w tkankach organizmu. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ obrzękom towarzyszy opuchlizna, która znajduje się w miejscu ich występowania. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ często są oznaką chorób, na przykład sepsy, zakrzepicy żył głębokich, marskości wątroby czy żylaków podudzi. Istnieje kilka sposobów zmniejszenia obrzęków. Oprócz terapii lekowej czy aktywności fizycznej pomocna może okazać się również krioterapia. Na czym polega i dlaczego jest formą zabiegu przeciwobrzękowego?
Czym jest krioterapia?
Krioterapia jest jednym z zabiegów fizykoterapeutycznych. Leczenie polega na zastosowaniu ciekłego azotu i dwutlenku węgla oraz bardzo niskich temperatur (poniżej 50 stopni Celsjusza). Zabieg wykonywany jest miejscowo na konkretną powierzchnię ciała i powinien zostać poprzedzony konsultacją lekarską, ponieważ istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia takiego zabiegu (na przykład niedoczynność tarczycy, niedokrwistość czy nadciśnienie tętnicze). Krioterapia ma na celu wykorzystanie przez organizm reakcji obronnych, a co za tym idzie – przywrócenie równowagi w jego funkcjonowaniu.
Dlaczego krioterapia jest pomocna w leczeniu obrzęków?
Krioterapia ma wiele zastosowań. Tę metodę fizykoterapii wykorzystuje się między innymi jako formę leczenia uzupełniającego chorób reumatycznych i układu nerwowego, a także w chirurgii i medycynie sportowej. Krioterapia polecana jest również osobom z obrzękami. Skuteczność zabiegu w zmniejszaniu opuchlizny obrzękowej zawdzięczamy temu, że poprawia krążenie w obrębie naczyń chłonnych.
Z krioterapii korzystają nie tylko osoby, których obrzęki towarzyszą chorobom czy nieodpowiedniemu trybowi życia, ale również sportowcy, którzy często są narażeni na urazy. Skutkiem krioterapii jest przyspieszenie krążenia na około trzy godziny po zabiegu. Dzięki temu pacjentowi zostaje zapewniony chłonny drenaż przestrzeni komórkowej. To z kolei powoduje, że obrzęki się zmniejszają. Zabieg jest doceniany również za to, że przyczynia się do zmniejszenia uczucia bólu, które często towarzyszy obrzękom czy urazom, które dotykają sportowców.