Leczenie schorzeń kręgosłupa - czy terapia manualna przynosi rezultaty?
Już na wstępie odpowiemy, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Terapia manualna jest zabiegiem określanym często jako skuteczniejszy niż masaż, jednak istnieją ku niej również pewne przeciwwskazania. Zawsze warto jednak skonsultować się doświadczonym terapeutą, by to on określił, czy w danym przypadku warto spróbować jej dobrodziejstw, czy lepiej pozostać przy mniej inwazyjnych masażach.
Na czym polega terapia manualna?
Wielu osobom może wydawać się, że terapia manualna to rodzaj masażu – nie jest to jednak prawdą. Celem masażu jest wzmocnienie mięśni przy kręgosłupie, czyli tak naprawdę leczenie objawów bólowych. Tymczasem terapia manualna w naszym centrum w Bydgoszczy ma na celu znalezienie przyczyn bólu i ich wyeliminowanie. W przeciwieństwie do masażu można dzięki niej np. zlikwidować stany zapalne i pracować ze wszystkimi rodzajami tkanek. Zanim terapeuta rozpocznie masowanie, rozciąganie mięśni i stawów pacjenta oraz zacznie manipulować stawami i mobilizować je, przeprowadza dokładny wywiad z nim. Dzięki temu jest w stanie jak najszybciej ustalić przyczynę bólów kręgosłupa.
Czy terapia manualna rzeczywiście może pomóc?
Zdecydowanie tak. W wielu przypadkach przynosi wręcz spektakularne efekty, niemożliwe do osiągnięcia zwykłymi masażami. Czasami terapeuta zleca pacjentowi dodatkowe badania neurologiczne, aby jeszcze rzetelniej pracować nad danym schorzeniem — dzięki dokładnej diagnostyce dolegliwości bólowe mogą zniknąć już po kilku sesjach.
Terapia manualna jednak nie jest wskazana dla wszystkich. Z zabiegów nie mogą korzystać pacjenci z osteoporozą, łamliwością lub gruźlicą kości oraz świeżymi złamaniami i zwichnięciami. Przeciwwskazaniem jest też ciąża, nowotwór i problemy z krzepliwością krwi.