Na czym polega głęboka oscylacja oraz komu się ją zaleca?
Głęboka oscylacja to jeden z zabiegów z zakresu fizykoterapii. Jest ona zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Ogromną zaletą głębokiej oscylacji jest niewątpliwie to, że można stosować ją nawet na drugi dzień po zabiegu, czyli wtedy, gdy na większość innych, tradycyjnych metod terapeutycznych jest jeszcze za wcześnie. Na czym ona polega?
Jak przebiega zabieg?
Do głębokiej oscylacji wykorzystuje się przerywane pole elektrostatyczne. Powoduje ono przepływanie prądu przez tkanki na zmianę raz w jedną, raz w drugą stronę. Proces ten dostarcza do organizmu dużo jonów, a także wywołuje drgania w głębokich warstwach. Głęboka oscylacja stymuluje przepływ limfy, co sprzyja szybszemu wydalaniu z organizmu toksyn i zalegających produktów przemiany materii. Co ciekawe, zabieg ten wykorzystuje się nie tylko przy rehabilitacji i leczeniu, ale również w medycynie estetycznej, gdzie odżywia skórę i redukuje zmarszczki, a także w chirurgii plastycznej, jako uzupełnienie przed i po zabiegu liposukcji.
Komu może pomóc głęboka oscylacja?
Jak już było wspomniane, głęboka oscylacja jest wyjątkowo delikatnym zabiegiem. Mogą z niej korzystać nawet pacjenci po rozległych urazach, takich jak skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, ze świeżymi kontuzjami, ostrym bólem i tuż operacjach. Zabieg pomaga w redukcji obrzęków, krwiaków i zmian przeciążeniowych. Zaleca się go również pacjentom rehabilitowanym onkologicznie, będących w terapii chorób układu oddechowego, terapii narządów ruchów, a nawet terapii otwartych ran. Jest skuteczny w walce z bólami kręgosłupa. Korzystają z niego również sportowcy, którzy chcą ograniczyć skutki zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS) i zapobiegać mikrourazom. Do głębokiej oscylacji w zasadzie nie ma przeciwwskazań. Zabieg zazwyczaj trwa 20-40 minut i wykonuje się go w seriach, lub też aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.