Nauka chodu na nowo. Wyzwania rehabilitacyjne
Wypadki komunikacyjne mogą mieć różne konsekwencje. Czasami zdarza się tak, że osoba, która brała udział w wypadku samochodowym, cierpli na niedowład kończyn. Taka przypadłość nierzadko dotyka również osób po udarze czy innych problemach ze zdrowiem. W takich przypadkach niezbędna jest tak zwana pionizacja pacjenta i nauka chodu. Cały proces jest długotrwały i wymaga cierpliwości oraz konsekwencji. Ogromną rolę podczas nauki chodu na nowo odgrywa rehabilitacja. Jak przebiega takie leczenie i jakie sprzęty są do niego wykorzystywane?
Czym jest pionizacja pacjenta?
Nauka chodu po wypadku komunikacyjnym czy chorobie wymaga ogromu pracy i czasu. Pierwszym krokiem jest tak zwana pionizacja pacjenta, która jest konieczna, jeżeli przebywał przez dłuższy okres w pozycji leżącej. W takim przypadku fizjoterapia początkowo musi objąć ćwiczenia w pozycji leżącej, a z czasem w pozycji siedzącej. Dzięki temu pacjentowi łatwiej jest utrzymać prawidłowy zakres ruchomości w stawach czy zwiększyć siłę mięśni, które są wykorzystywane do stabilizacji ciała.
Na tym etapie rehabilitacji wykonywane są między innymi ćwiczenia czynne wolne, wzmacniające oraz izometryczne. Należy wspomnieć, że pionizacja jest niezwykle skomplikowanym procesem i musi odbywać się w asyście personelu medycznego. Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na samopoczucie pacjenta i ewentualne zawroty głowy, które mogą towarzyszyć ćwiczeniom.
Jaki sprzęt przydaje się przy nauce chodu?
Niezależnie od tego, czy nauce chodu na nowo towarzyszy rehabilitacja domowa, czy też w szpitalu, w całym procesie przydatne są różne sprzęty. Mowa tutaj przede wszystkim o balkonikach, poręczach oraz kulach ortopedycznych. Dzięki takiemu wsparciu pacjentowi łatwiej stawiać pierwsze kroki początkowo pojedynczo wysuwając kule i nogi, a z czasem równocześnie wysuwając kule i nogi.
Warto również wspomnieć, że wiek czy choroba mogą spowodować, że pacjentowi nie uda się zrezygnować z pomocniczych sprzętów. Kiedy pacjent opanuje chód, należy poświęcić czas na jego doskonalenie poprzez stawianie mu kolejnych wyzwań. Mowa tutaj przede wszystkim o nauce wchodzenia po schodach, omijaniu przeszkód czy pokonywaniu pochyłych terenów.