Uczucie "ciężkich nóg" - jak sobie z nim radzić?
Wiele dorosłych osób narzeka na uczucie „ciężkich nóg” po całym dniu pracy – zwłaszcza jeśli jest to praca siedząca lub wymaga głównie stania. Po powrocie do domu nie marzą one o niczym innym, jak tylko położeniu się na łóżku z nogami w górze, lub też wymoczeniu ich w letniej wodzie z dodatkiem kojącego olejku. Z czego wynika to uczucie i jak sobie z nim poradzić?
Dlaczego nogi robią się „ciężkie”?
Uczucie „ciężkich nóg” najczęściej jest objawem problemów z układem krążenia i przepływem limfy w kończynach dolnych. Te z kolei, jak już zostało wspomniane, może powodować siedzący tryb życia (zwłaszcza zakładanie nogi na nogę!) lub odwrotnie – praca wymagająca pozostawania w pozycji stojącej przez kilka godzin dziennie. Krążenie płynów w nogach utrudniają też opięte spodnie, ciasne buty, czy nieprawidłowa pozycja stopy np. w butach na obcasie. Osoby palące lub mające nadwagę dodatkowo obciążają swój organizm, sprawiając, że płyny pracują jeszcze mniej wydajnie, a nogi bolą, puchną, powstają w nich obrzęki, a nawet stany zapalne.
Jak unikać „ciężkich nóg”?
W pierwszej kolejności należy oczywiście w miarę możliwości wyeliminować powyższe przyczyny. Pracując za biurkiem, warto co godzinę znaleźć czas na krótki spacer, a stojąc – znaleźć chwilę na odpoczynek w pozycji siedzącej. Raz na jakiś czas warto wybrać się na drenaż limfatyczny, by specjalista wymasował kończyny, zredukował w nich zastoje płynów i pobudził ich krążenie. Wskazane jest rzucenie palenia, a przede wszystkim zmiana trybu życia na zdrowszy: wprowadzenie do diety więcej błonnika i witaminy C oraz skuszenie się na regularną aktywność fizyczną. Pomocne mogą być też chłodzące maści, żele i spraye dostępne w aptekach.