W jakim celu stosuje się elektroterapię?
Elektroterapia jest odmianą fizykoterapii i polega na leczeniu prądem. Chociaż nazwa tej dziedziny może brzmieć niepokojąco, nie ma się czego bać. Zabieg jest kompletnie nieinwazyjny i bezbolesny, a pacjent podczas działania prądów odczuwa co najwyżej lekkie mrowienie. Co jeszcze warto wiedzieć o elektroterapii?
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem specjalista nakłada na ciało pacjenta specjalne elektrody, przed które będzie przepuszczał prąd, stały lub zmienny, o różnych częstotliwościach. Prąd oddziałuje na naturalne procesy elektrofizjologiczne, które zachodzą w ciele człowieka. Zabiegi elektroterapii stymulują tkanki, miejscowe krążenie krwi i limfy, poprawiają przepuszczalność błon biologicznych, a także stymulują procesy dyfuzji, osmozy, przemiany materii i wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Elektroterapia sprawia, że tkanki szybciej się regenerują, a mięśnie relaksują i stają się lepiej odżywione. Ten rodzaj fizykoterapii jest szczególnie zalecany przy bólach kręgosłupa, nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów i chorobach reumatycznych, podczas rehabilitacji po urazach, przy rwie kulszowej, a nawet… przy bólach migrenowych.
Rodzaje elektroterapii
Zabiegi elektroterapii dzielą się na różne typy. Jonoforeza, czyli leczenie prądem stałym, jest najbardziej skuteczne przy leczeniu nerwobóli i stanów zapalanych. Galwanizacja z kolei pomaga mięśniom i tkankom nerwowym. Podczas niej pacjent leczony jest prądem stałym o małej częstotliwości. Niedowłady i porażenia leczy się elektrostymulacją, a bóle pooperacyjne – prądami impulsowymi o małej częstotliwości (TENS). Co ciekawe, metodę tę wykorzystuje się też w walce z cellulitem. Inne rodzaje elektroterapii to m.in. prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, prądy Kotza, prądy Tramberta i przezskórna stymulacja nerwów. Przed elektroterapią należy upewnić się, czy nie istnieją ku niej przeciwwskazania (np. rozrusznik serca, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi, pompa insulinowa).