Z jakich powodów zaleca się dzieciom rehabilitację?
Wiele osób kojarzy rehabilitację głównie z osobami starszymi bądź dorosłymi, którzy spędzają całe dnie za biurkiem. Tymczasem z usług fizjoterapeutów stosunkowo często korzystają też dzieci, zwłaszcza te w wieku wczesnoszkolnym. Z jakich powodów pomocy specjalisty mogą potrzebować tak młode organizmy? Wszystko wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie.
Rehabilitacja dorosłych a rehabilitacja dzieci
Można śmiało powiedzieć, że w przypadku dzieci rehabilitacja ma jeszcze większe znaczenie niż w przypadku dorosłych. Jeśli chodzi o osoby pełnoletnie, jej celem jest zazwyczaj przywrócenie takiej sprawności pacjentowi, by mógł on normalnie funkcjonować w życiu społecznym. Rehabilitacja dzieci z kolei dodatkowo daje im szanse na poprawny rozwój, zarówno społeczny, jak i psychiczny oraz fizyczny. Na zajęcia z fizjoterapeutą są kierowane dzieci ze schorzeniami typowymi dla wieku rozwojowego, z wadami wrodzonymi, nabytymi czy też wynikającymi np. z patologii ciąży. Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, na rehabilitację trafiają też mali pacjenci po wypadkach czy urazach.
Problemy w okresie rozwojowym
Którym dzieciom lekarze najczęściej zalecają rehabilitację pod okiem specjalisty? Są to przede wszystkim maluchy z wrodzonymi wadami stop, szyi, biodra i innych narządów ruchu, dzieci z opóźnieniem rozwoju umysłowego i chorobami genetycznymi. Podobnie często na rehabilitację pediatryczną trafiają mali pacjenci z chorobami układu nerwowego – np. rdzeniowym zanikiem mięśni, mózgowym porażeniem dziecięcym czy niedowładami. Rodzaj rehabilitacji dziecięcej zawsze jest dobierany do stopnia zaawansowania i charakteru danego schorzenia oraz możliwych skutków pogłębiania się danej dysfunkcji. Ćwiczenia powinny być wykonywane pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.